Rycerzy Okrągłego Stołu. Freski. Wierza Rycerska. Siedlęcin. XIV w.

Odkrywaj tajemnicze piękno Dolnego Śląska

Wieża rycerska w Siedlęcinie

Siedlęcin (Boberröhsdorf) to założona na początku XIV w. wieś leżąca u podnóża Gór Kaczawskich, po obu stronach Bobru. W samym jej centrum na niewielkim pagórku stoi otoczona fosą 19-metrowa wieża mieszkalna z przyległymi pomieszczeniami. Ma 4 kondygnacje i 2-metrowej grubości mury. Wzniesiono ją na planie prostokąta o wymiarach ok. 22 na 13 m.

Pierwszymi właścicielami wieży byli książęta świdnicko-jaworscy, a od XVIII w. do 1945 r. należała do rodziny von Schaffgotschów z Cieplic. W czasie drugiej wojny światowej przechowywano w niej berlińskie i wrocławskie zbiory starodruków i rękopisów, które zostały wywiezione latem 1945 r. do Wrocławia i Polski Centralnej, po czym działał tu szpital polowy. W latach 50. wieżę przejęło PGR. Obecnie jest własnością Fundacji „Zamek Chudów".                                            

XIV – wieczna wieża rycerska to prawdziwa perełka. Została ostatnio pięknie odrestaurowana, a znajdujące się w niej średniowieczne malowidła ścienne są fenomenem na skalę europejską. Zadziwia również rozmiarami. Jej mroczna bryła skrywa zadziwiająco przestronne wnętrza – zwłaszcza 2 wyższe kondygnacje.

Średniowieczne malowidła ścienne znajdują się w wielkie sali reprezentacyjnej na drugim piętrze. Są dwuwymiarowe i zajmują powierzchnię 33 m2. Odkrył je w XIX w. Wilhelm Klosse z Jeleniej Góry. Powstały prawdopodobnie w połowie XIV w. Później w niszy okiennej z siedziskami domalowano barwne herby rodów właścicieli wieży – von Redernów i Zedlitzów. Są to najstarsze malowidła ścienne na Śląsku o tematyce świeckiej. I na tym polega ich wyjątkowość. Uwiecznione na nich sceny z życia dworskiego i świeckiego ilustrują legendę o królu Arturze i sir Lancelocie oraz rycerzach Okrągłego Stołu. Przyjmuje się, że malowidła powstały z inicjatywy kogoś z otoczenia księcia jaworskiego Henryka lub Bolka II.

Rozmowy o możliwości restauracji malowideł prowadzono już przed pierwszą wojną światową, ale prace konserwatorskie zaczęły się dopiero w latach 30. i trwają do dnia dzisiejszego. W 2007 r. na I piętrze odkryto kolejne fragmenty, o których istnieniu nic wcześniej nie wiedziano.

Wieża rycerska (nazywana również Książęcą) w Siedlęcinie to jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska.  • Rycerzy Okrągłego Stołu. Freski. Wierza Rycerska. Siedlęcin. XIV w.
    fot. L. Bartosik