Wiszący most. Krucze Skały. Szklarska Poręba Zjazd na linie. Krucze Skały. Szklarska Poręba. Zachełmie Wspinaczka skałkowa. Krucze Skały. Szklarska Poręba

Dolny Śląsk - najlepsze miejsce na Twoje wakacje

Wypoczywaj aktywnie

Wspinaczka skałkowa. Sudety są znakomitym miejscem do uprawiania wspinaczki skałkowej. Prócz okolic Radkowa i Karłowa w Górach Stołowych, świetnie nadają się do tego Góry Sokole, Krucze Skały w Szklarskiej Porębie, gdzie działa ośrodek sportów ekstremalnych "Quasar", oraz Skałki Lądeckie w Górach Złotych.

Narciarstwo biegowe. Narciarstwo biegowe zyskuje w naszym regionie coraz więcej zwolenników, chociaż wciąż bardziej popularnym pozostaje narciarstwo zjazdowe. Doskonałym miejscem do uprawiania tego sportu są Sudety. Ośrodek Narciarstwa Biegowego w Jakuszycach koło Szklarskiej Poręby jest jednym z największych w Europie. Dzięki doskonałym warunkom klimatycznym pokrywa śnieżna zalega tu grubą warstwą do późnej wiosny, a trasy biegowe są świetnie przygotowane i mają łączną długość ponad 100km. Po sezonie zimowym wszystkie trasy są udostępnione rowerzystom. Co roku w Jakuszycach odbywa się najstarsza i największa w Polsce impreza narciarska – Bieg Piastów, w której uczestniczy kilka tysięcy osób w różnym wieku zarówno z Polski jak z kilkudziesięciu innych krajów. Oprócz Jakuszyc narciarstwo biegowe można uprawiać w Górach Izerskich (Szlak Cietrzewia ma prawie 20 km), Górach Orlickich (najdłuższ pętla w  Jamrożowej Polanie ma 15 km), Górach Kamiennych (kilkadziesiąt kilometów wytyczonych tras w okolicach Mieroszowa i Andrzejówki), w Górach Bystrzyckich (w rejonie Jagodnej i Lasówki), Górach Stołowych (w Karłowie trasy mają około 50 km).

Narciarstwo zjazdowe. Narciarstwo zjazdowe to podstawowa oferta turystyczna Dolnego Śląska w zimie. W Sudetach nie brakuje długich i łagodnych stoków oraz korzystnych warunków śniegowych od jesieni do wiosny. W regionie jest duża liczba tras zjazdowych i nartostrad, powiązanych z kolejami linowymi i wyciągami narciarskimi.

Paralotnie. Piękne widoki Sudetów można podziwiać również z góry, na przykład z paralotni. Stoki góry Jatki w Mieroszowie są idealnym miejscem na szybowanie – samodzielnie lub z instruktorem. Przed II wojną światową znajdowała się tu słynna szkoła szybowcowa. W zimie, gdy ogólnie warunki do szybowania są na ogół słabe, w Mieroszowie można szybować nawet przez 3 godziny.

Kajakarstwo. Mamy w regionie ponad 1000km szlaków wodnych, na samej Odrze 200km. Jest to spokojna rzeka, podobnie jak Oława i Widawa, ale mamy też trzy niepokorne górskie rzeki, które wiosną i po lipcowych opadach zamieniają się w rwące potoki. To Bóbr, Kwisa i Nysa Kłodzka, które wymagają sporych umiejętności i dobrego sprzętu. Są też rzeki szybkie, jak np. pełna pstrągów Strzegomka i Bystrzyca, gdzie trzeba przedzierać się przez zwalone drzewa. Niektóre znajdują się w bajecznych parkach krajobrazowych, jak Barycz. Bóbr koło Wlenia płynie wśród tak malowniczych lasów i skał, że przed wojną Niemcy nazywali ten teren śląską Lorelei. Kwisa jest najczystszą wśród polskich rzek. Płynie przez byłe radzieckie poligony, gdzie kiedyś nie było wstępu. Również przygraniczna Nysa Łużycka była wcześniej niedostępna, a teraz odradza się jako szlak. Biegnie przez Bory Dolnośląskie, jeden z największych kompleksów leśnych w tej części Europy.

Psie zaprzęgi. Szklarska Poręba jako jedno z nielicznych polskich miast posiada doskonałe warunki do uprawiania jazdy psimi zaprzęgami. Jest to niezwykle widowiskowy, pełen pasji i pozytywnych emocji sport, polegający na współpracy człowieka z jego najlepszym przyjacielem – psem. Szczególnie nadają się do tego trasy i drogi w Górach Izerskich, gdzie śnieg utrzymuje się do później wiosny. Dodatkowym atutem jest też panujący tu alpejski klimat, dzięki któremu psy ras północnych czują się jak w swoim naturalnym środowisku. W marcu 2003r. na jakuszyckich trasach w Szklarskiej Porębie odbyły się pierwsze w Polsce zawody w sportach zaprzęgowych w randze Mistrzostw Europy.

Jazda konna. Polska jest znana z hodowli koni. Turystyka konna przeżywa ostatnio u nas prawdziwy renesans. W ofercie wypoczynkowej nie może zabraknąć jazdy konnej. Dobrze prosperujące ośrodki znajdują się w kilkudziesięciu miejscowościach Dolnego Śląska. Często są połączone z cenionymi w świecie hodowlami koni (np. Książ, Strzegom). Jazdę konną oferuje także wiele gospodarstw agroturystycznych, w tym na terenie Borów Dolnośląskich.

Jazda rowerowa. Rower jest świetnym i wygodnym sposobem na zwiedzanie Dolnego Śląska i spędzenie ekologicznych wakacji. Sieć tras rowerowych jest w naszym regionie dobrze oznakowana i ciągle rozwijana. Coraz więcej amatorów dwóch kółek ma możliwość spędzania wolnego czasu na rowerach i łączenia uprawiania sportu z pasją zwiedzania i poznawania okolic, pełnych zabytków architektury i osobliwości przyrody. Dużo pieszych szlaków w Sudetach nadaje się do jazdy na rowerze, a Karkonoski Park Narodowy, jak również Góry Kamienne, Wałbrzyskie, Sowie i Stołowe, to prawdziwy raj dla rowerzystów. Trasy rowerowe ciągną się wzdłuż całego Pogórza Sudeckiego. Przez Góry Stołowe prowadzi międzynarodowa trasa o długości 125km. Przez piękne tereny przełomu rzeki Kwisy, Wzgórza Karpnickie, masyw Włodarza biegną trasy rowerowe umożliwiające zwiedzanie zamków, pałaców oraz podziemi Osówki i Walimia. Do zwiedzania na rowerze nadają sie również Bory Dolnośląskie i tereny wokół Wrocławia. Rower można wypożyczy w wielu ośrodkach wypoczynkowych oraz na stacjach rowerowych we Wrocławiu.

  • Wiszący most. Krucze Skały. Szklarska Poręba
  fot. L. Bartosik
 • Zjazd na linie. Krucze Skały. Szklarska Poręba.
  fot. L. Bartosik
 • Zachełmie
  fot. M. Bartosik
 • Wspinaczka skałkowa. Krucze Skały. Szklarska Poręba
  fot. L. Bartosik