Śnieżka. Maj 2012 Kolorowe jeziorka. Rudawy Janowickie Śnieżka Wodospad Szklarki. Szklarska Poręba

Odkrywaj tajemnicze piękno Dolnego Śląska

Atrakcje przyrodnicze

Słonecznik. KarpaczParki Narodowe

Na terenie masywu górskiego Sudetów działają dwa duże Parki Narodowe – Karkonoski Park Narodowy zaliczany do światowego Rezerwatu Biosfery oraz Park Narodowy Gór Stołowych. Świat roślin zaczął kształtować się tu w epoce lodowcowej. W niektórych partiach gór zachowały się pierwotne puszcze oraz torfowiska. Dolne piętra Sudetów pokrywają lasy mieszane, górne - bory świerkowe, piętro subalpejskie porasta kosodrzewina. W świecie zwierząt dominują jelenie, dziki, sarny i kozice, zadomowił się również korsykański baran, zwany muflonem. Górskie lasy są domem dla lisów, kun, łasic, wiewiórek, borsuków i innych gatunków drobnych ssaków. Spośród ptaków żyją tu m.in. orły bieliki, jastrzębie, głuszce, drozdy, zimorodki, dzięcioły, pliszki. Górskie potoki są pełne pstrągów.

Największym kompleksem leśnym tej części Europy są Bory Dolnośląskie. Zajmują ok. 165 tys. ha i są objęte europejską siecią Natura 2000, mającą chronić rzadkie gatunki roślin i zwierząt. Słyną z obfitości grzybów, jagód i zwierzyny leśnej. Znajdują się tu największe w Europie wrzosowiska, a miód wrzosowy stał się markowym produktem tego regionu. Bory są rajem dla zwolenników ekologii i miłośników nieskażonej natury. Obszary chronione Dolnego Śląska są w większości dostępne dla turystów i pokryte gęstą siecią dobrze utrzymanych i oznakowanych szlaków.

Błędne Skały. Sudety ŚrodkoweSzczeliniec Wielki i Błędne Skały

Największą atrakcją turystyczną Gór Stołowych w Sudetach są niezwykłe formacje skalne, tworzące labirynty skałek o różnych dziwacznych kształtach, działających na wyobraźnię. Jedno z takich kamiennych skupisk znajduje się na najwyższym szczycie Gór Stołowych, Szczelińcu Wielkim (919 m n.p.m.) w pobliżu Karłowa. Na charakterystyczny widoczny z daleka ścięty szczyt prowadzi 665 kamiennych stopni wykutych w skałach. Rozciąga się z niego fantastyczny widok na okolicę. Niedaleko znajduje się kolejne skalne skupisko - Błędne Skały. Nie są może tak potężne i wysokie jak Szczeliniec, ale tworzą bardziej zawiły labirynt, w którym gubiły się nawet leśne zwierzęta, dlatego lepiej nie schodzić tu ze szlaku. Prócz skałek o fantazyjnych kształtach duże wrażenie robią wąskie szczeliny i wilgotne, mroczne zakamarki, w których śnieg leży do lata, a kamienie pokrywają mech i porosty.

ŚnieżkaŚnieżka

ŚNIEŻKA (1603 m n.p.m) to najwyższa góra Sudetów. Od wieków była szczytem granicznym, świętą górą Czech, Śląska i Prus, budzącą powszechny respekt i zainteresowanie. Pierwsze zdobycie szczytu odnotowano w 1456 r Odtąd wspinali się na niego władcy, arystokraci, kuracjuszy, artyści i turyści ze wszystkich zakątków Europy. Jej charakterystyczny wierzchołek z trzema „latającymi spodkami” budynku obserwatorium meteorologicznego wznosi się pośrodku Równi pod Śnieżką, robiąc niesamowite wrażenie. Na szczycie panują surowe warunki klimatyczne. Średnia roczna temperatura nie przekracza 0,4 C, a 122 dni w roku pada śnieg. W zimie wszystko pokrywa gruba warstwa szadzi, nadająca okolicy nieziemski wygląd. Miłośników natury przyciągają na Śnieżkę wschody i zachody słońca oraz niezapomniane widoki.

Jaskinia NiedźwiedziaJaskinia Niedźwiedzia

W 1966 r. w czynnym kamieniołomie marmuru w Kletnie koło Międzygórza znaleziono otwór do wielkiej groty pełnej nacieków oraz kości niedźwiedzi jaskiniowych z epoki lodowcowej. Można tu podziwiać stalaktyty, stalagmity, podziemne jeziorka, strumienie, kaskady oraz szczątki jaskiniowych zwierząt – niedźwiedzia, lwa i hieny. Labirynt podziemnych korytarzy (2,5 km) prowadzi m.in. do Sali Lwa i przez Zaułek Kaskad do przepięknej Sali Pałacowej. W maju tego roku grotołazi dokonali w Jaskini Niedźwiedziej sensacyjnego odkrycia – natrafili na salę mającą 100 m długości, 30 m wysokości i 30-40 szerokości. Są tu ogromne formy naciekowe w kształcie żyrandoli i kaskad, wyglądające jak szczątki prehistorycznych zwierząt, dlatego nazwano ją Salą Mastodonta. Znaleziono również kości niedźwiedzia jaskiniowego. Pod względem rozmiaru, sala nie ma sobie równych w Polsce, a pięknem dorównuje największym jaskiniom w Europie. Po przeprowadzeniu badań sala zostanie udostępniona turystom. Po tym odkryciu Jaskinia Niedźwiedzia ma szansę zostać królową jaskiń europejskich, bo takie sale można zobaczyć jedynie w Słowenii czy Francji.

Kolorowe jeziorka. Janowice WielkieKolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

Jedną z wielu atrakcji turystycznych malowniczych Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich są Kolorowe Jeziorka – pozostałość po eksploatacji pirytów w rejonie Wieściszowic. Tutejsze kopalnie działały już pod koniec XVIII w. Duże wyrobiska wypełniły się z czasem wodą, zabarwioną w zależności od związków chemicznych na różne kolory. Cztery z nich nazwano Kolorowymi Jeziorkami. Największe - Purpurowe (560 m n.p.m.) – oraz połączone z nim krótkim tunelem Żółte – mają kolor pochodzący od związków żelaza, który nabiera intensywnego odcienia parę godzin po ulewnym deszczu. W czasie upałów unosi się wokół zapach siarki. Położone wyżej Jeziorko Błękitne (630 m n.p.m.) zawdzięcza swój szmaragdowy kolor związkom miedzi. Niewielki Stawek Zielony (720 m n.p.m.) jest ukryty w gęstych zaroślach i wysycha w porze letniej. Do Kolorowych Jeziorek prowadzi szlak z Janowic Wielkich oraz ścieżki dydaktyczne biegnące po pięknym terenie leśnym z charakterystycznymi dla okolicznego krajobrazu skałkami. • Śnieżka. Maj 2012
  fot. L. Bartosik
 • Kolorowe jeziorka. Rudawy Janowickie
  fot. M. Bartosik
 • Śnieżka
  fot. L. Bartosik
 • Wodospad Szklarki. Szklarska Poręba
  fot. L. Bartosik

Domki letniskowe od 496 zł / tydzień
Domki letniskowe Chorwacja od 473 zł / tydzień
Casamundo Ferienhäuser