Ceramika artystyczna Kolekcja lalek. Pałac Brunów.

Dolny Śląsk - najlepsze miejsce na Twoje wakacje

Kup pamiątkę

Ceramika z Bolesławca jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dolnośląskich marek. Ceramiczne naczynia mają charakterystyczny kobaltowy wzorek nanoszony ręcznie małą gąbką. Tradycja wyrabiania ceramiki sięga tu XIV w. dzięki złożom wysokiej jakości glinek, nadających się do wypalania w bardzo wysokiej temperaturze, nawet 1200 o. Wyroby z Bolesławca są cenione na całym świecie. Obecnie w mieście działa kilkanaście zakładów. Corocznie organizuje się tu w sierpniu Święto Ceramiki, na którym spotykają się artyści i miłośnicy zdobionej kamionki.

Szkło kryształowe ze Stronia Śląskiego. Historia huty, jak również całego miasteczka, związana jest z księżną Marianną Orańską, która została właścicielką tych ziem na początku XIX w. Duże pokłady dobrego kwarcu i umiejętności szklarzy szybko rozsławiły hutę. Jej wyroby znane były na terenie całej Europy. Od 1953 r. zmieniono profil produkcji i zaczęto wytwarzać tylko szlachetne szkło kryształowe. W czasie zwiedzania zakładu można zobaczyć cały proces produkcji szkła, od przygotowywania surówki poprzez jej wytop, dmuchanie, formowanie i zdobienia, w czasie którego pracownicy huty dokonują niemal cudów.

Szkło ze Szczytnej. Miasteczko Szczytna (niedaleko uzdrowiska Duszniki Zdrój) powstało w XIV w. przy prastarym szlaku bursztynowym. Mieszkali tu tkacze, a od XVIII w. również szklarze. Szkło kryształowe produkuje się tu do dziś. W czasie koronacji królowej brytyjskiej Elżbiety II wykorzystano wyprodukowany w Hucie serwis na 300 osób. W galerii przy Hucie Szkła Kryształowego można obejrzeć i kupić miejscowe wyroby oraz zwiedzić halę produkcyjną, podziwiając kunszt miejscowych szklarzy.

   • Ceramika artystyczna
    Aleksandra Niemczyk
  • Kolekcja lalek. Pałac Brunów.
    fot. M. Bartosik