Duszniki Zdrój. Dworek Chopina Świeradów Zdrój Kudowa Zdrój. Park Zdrojowy Kudowa Zdrój

Dolny Śląsk - najlepsze miejsce na Twoje wakacje

Zrelaksuj się w uzdrowisku

 

Dolnośląskie uzdrowiska mają wielowiekową tradycję. O leczniczym działaniu tutejszych wód wiedziano już w XIIIw. W XVIII-XIX w. do modnych sudeckich kurortów zjeżdżali kuracjuszy z całej Europy. Zachowało się tu wiele neorenesansowych i klasycystycznych domów uzdrowiskowych i wypoczynkowych. Wszystkie dolnośląskie uzdrowiska są pięknie położone i mają bogatą ofertę turystyczną i kulturalną. Można tu nie tylko podreperować zdrowie i skorzystać z usług SPA, ale i zrelaksować się, spacerując po zabytkowym parku, delektując się pięknymi widokami, czystym górskim powietrzem, dźwiękami muzyki Chopina i znakomitą kawą w stylowej kawiarni.

Park zdrojowy. Duszniki ZdrójDuszniki Zdrój

Duszniki Zdrój to jeden z najstarszych polskich kurortów leżący nad Bystrzycą w Górach Stołowych. Bogactwo wód leczniczych pozwoliło na rozwinięcie się jednej z najważniejszych funkcji miasta - lecznictwa uzdrowiskowego. W mieście działa kilka sanatoriów świadczących usługi przyrodolecznicze, można się w nich poddać kuracji pitnej i leczeniu dietetycznemu. Najsłynniejszym kuracjuszem uzdrowiska był Fryderyk Chopin, który spędził tu w 1826 r ponad miesiąc. Od 1946 r. na pamiątkę jego pobytu co rok odbywa się w uzdrowisku Międzynarodowy Festiwal Chopinowski.

Polanica ZdrójPolanica Zdrój

Polanica Zdrój słynęła ze swoich wód leczniczych już 400 lat temu, a jako uzdrowisko działa od 150 lat. Jej okolice ze względu na szczególne warunki klimatyczne, bazę leczniczą i noclegową, oraz malownicze położenie są idealnym miejscem dla ludzi zmęczonych, schorowanych i przepracowanych. Leczą tu schorzenia kardiologiczne i gastrologiczne, a łagodny podgórski klimat i czyste, nieskażone przemysłem powietrze, wzmacnia działanie wód mineralnych.

 

Kudowa ZdrójKudowa Zdrój

O leczniczych właściwościach Kudowy Zdroju pisano już w XVII w. Dzisiejszych turystów ściąga tu poza tym bliskość wielu atrakcji turystycznych, takich jak Szczeliniec Wielki czy Błędne Skały, oraz makabryczna osobliwość, jaką jest Kaplica Czaszek w Czermnej. Jej ściany i sufit są ciasno wyłożone ludzkimi kośćmi i czaszkami po ofiarach wojen i epidemii z XVII i XVIII w.

 

 

Lądek ZdrójLądek Zdrój

Sześciotysięczny Lądek Zdrój leżący u stóp Śnieżnika, nad rzeka Białą Lądecką, jest jednym z najstarszych  europejskich uzdrowisk. Był znany już pod koniec XV wieku. W XIX w. stał się kurortem modnym i drogim i tętnił życiem, ściągając kuracjuszy z całej Europy. Gościli tu Goethe, car Aleksander I, Fryderyk Wilhelm III. Zaniedbywane po wojnie miasteczko coraz bardziej jednak podupadało, pogrążając się w letargu, i przypomina obecnie raczej skansen, w którym panuje martwa cisza, niż znane uzdrowisko. Większość rozsypujących się zabytkowych budynków do tej pory nie doczekało się renowacji. Na ich tle wyróżnia się jedynie świeżo wyremontowany ryneczek oraz zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”, oferujący usługi na europejskim poziomie. Ma przepiękną architekturę, wzorowaną na łaźniach tureckich. W jego basenach biją źródła wód mineralnych. Wokół okrągłego zabytkowego basenu z wodą termalną mieszczą się wanny do kąpieli perłowych. Prawdziwym skarbem uzdrowiska jest woda radonowa, stosowana przy leczeniu wielu chorób.

CiepliceCieplice Zdrój

Cieplice Zdrój, będące obecnie dzielnicą Jeleniej Góry, są uzdrowiskiem od 1281 roku. Fluorkowo-krzemowe źródła są skuteczne przy osteoporozie, stanach pourazowych, chorobach kręgosłupa oraz zapaleniu spojówek. Królowa Marysieńka leczyła tu dolegliwości kobiece. Cudowną moc tutejszych wód odkrył ponoć w czasie polowania książę Bolesław Wysoki. Postawił w okolicy domek myśliwski, wokół którego rozrosła się z czasem osada. Współczesne Cieplice mają własną starówkę, parki, sanatoria i hotele, tworząc miasto w mieście. W pięknie odnowionym Parku Zdrojowym mieści się Teatr, Galeria, muszla koncertowa, pawilon Edwarda. Na Placu Piastowskim obok wznosi się ogromny pałac Schaffgotschów, a w Parku Norweskim można odwiedzić popularne wśród turystów Muzeum Przyrodnicze. Udostępniono w nim niewielką część ogromnych zbiorów ornitologicznych Schaffgotschów, zbieranych przez 200 lat. Cieplice w pełni zadowolą nie tylko kuracjuszy i miłośników zabytków, ale również amatorów aktywnego wypoczynku, którzy mogą korzystać z bliskiego sąsiedztwa Karkonoszy, Gór Izerskich oraz Rudaw Janowickich. Latem można tu uprawiać wspinaczkę górską, pływać w pobliskich jeziorach, wybrać się na wycieczkę rowerową w góry czy do pobliskiej Doliny Pałaców i Ogrodów. W zimie na miłośników narciarstwa zjazdowego i biegowego czeka prawdziwe białe szaleństwo – nie znajdą oni lepszych tras w promieniu 20 km.             


Dolnośląskie uzdrowiska

Cieplice Śląskie Zdrój ul. P. Ściegiennego 5/7, 58 - 560 Jelenia Góra, tel. 0048(75) 75 518 80

Długopole Zdrój ul. Wolna 2, 57-520 Długopole Zdrój, tel. +48(74) 813 90 51

Duszniki Zdrój ul. Zielona 23, tel. +48(74)86 67 900, 86 67 902

Jedlina Zdrój ul. Ratuszowa 1, 58-310 Szczawno – Zdrój, tel. +48(74) 845 52 86  

Lądek Zdrój  ul. Wolności 4, 57-540 Lądek Zdrój, tel. +48(74) 814 64 34

Kudowa Zdrój Biuro Obsługi Klienta: ul. Moniuszki 2, tel. +48(74) 86 80 401, (74) 86 61 313

Polanica Zdrój Biuro Obsługi Klienta: ul. Parkowa 4, tel. +48(74) 86 80 371, 86 80 370

Przerzeczyn Zdrój ul. Zdrojowa 32, 58-230 Przerzeczyn-Zdrój, tel. 888606101, 801606202

Szczawno Zdrój ul. Ratuszowa 1, 58-310 Szczawno-Zdrój, tel. (74) 849 32 36, (74) 849 32 98

Świeradów Zdrój ul. Konstytucji 3 Maja 1 59-850 Świeradów Zdrój, tel. + 48 75/ 78 20 569
 

 

 


 • Duszniki Zdrój. Dworek Chopina
  fot. M&L. Bartosik
 • Świeradów Zdrój
  fot. L. Bartosik
 • Kudowa Zdrój. Park Zdrojowy
  fot. M. Bartosik
 • Kudowa Zdrój
  fot. L.Bartosik