Jawór. Kościół Pokoju Rycerzy Okrągłego Stołu. Freski. Wierza Rycerska. Siedlęcin. XIV w. Dom przysłupowy Zagroda Kołodzieja. XIX w. Zgorzelec Wrocław. Ostrów Tumski Zamek Książ Wrocław. Hala Stulecia

Odkrywaj tajemnicze piękno Dolnego Śląska

Pamiątki historii

Ślężą. Wieża BismarckaŚlęża – święta góra Słowian

Okolice góry Ślęży (718 m n.p.m.) koło Sobótki pod Wrocławiem nazywanej „śląskim Olimpem” są znanym miejscem starożytnego kultu. Słowiańskie i celtyckie plemiona odprawiały tu niegdyś pogańskie obrzędy ku czci słońca. Pozostawione po nich rzeźby i tajemnicze kręgi kamienne do dziś intrygują naukowców. Czy niedźwiadek, mnich i panna z rybą to wizerunki pogańskich bogów, celtyckie symbole, znaki średniowiecznych poszukiwaczy złota? Pod wschodnim stokiem Ślęży, w miejscowości Będkowice zachowało się grodzisko z VIII w. Znajduje się tu rezerwat archeologiczny o powierzchni 50 ha z ruinami grodu, cmentarzyskiem kurhanowym i pozostałościami osady. Największe wrażenie robią w noc świętojańską, gdy odtwarza się starodawne obrzędy.

Krzeszów. Opactwo cystersówOpactwa cystersów w Lubiążu i Krzeszowie

Cystersów sprowadził na Śląsk w XII w. książę Bolko Wielki. Kompleks w Lubiążu to największy klasztor pocysterski w Europie. Ma 300 pomieszczeń o łącznej kubaturze 330 tys.m3, jego zachodnia fasada ciągnie się na 223 m. Najpiękniejsza jest Sala Książęca o powierzchni 430 m2, zajmująca dwie kondygnacje. Według poszukiwaczy skarbów w latach 30-ch XXw. Niemcy zbudowali w podziemiach opactwa zakłady zbrojeniowe z magazynami, do których zwozili skarby zagrabione w czasie II wojny światowej.

Zbudowany na początku XVIII w. zespół klasztorny w Krzeszowie to prawdziwa perła baroku. Bazylika Mniejsza Wniebowzięcia NMP jest jedną z najpiękniejszych świątyń barokowych w Europie Środkowej. Znajdują się tu organy z połowy XVII w. - jedne z największych i najdoskonalszych na Śląsku. W centralnym miejscu ołtarza mieści się słynąca z cudów ikona Matki Boskiej Łaskawej. Wnętrza kościoła św. Józefa zdobią wspaniałe freski Michała Willmanna nazywanego śląskim Rembrandtem.

Świdnica. Kościół PokojuKościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze

Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze zostały zbudowane po zawarciu Pokoju Westfalskiego w 1648 r. kończącego wojnę trzydziestoletnia między katolikami i protestantami. Protestancka Szwecja zmusiła katolickiego cesarza do zgody na wzniesienie trzech kościołów dla śląskich luteranów. Cesarz się zgodził, ale pod warunkiem, że będą one tymczasowe, zbudowane z w ciągu roku wyłącznie z gliny i słomy, bez użycia cegieł, kamieni i gwoździ, żeby łatwo je było w razie konieczności rozebrać. Nie mogły przypominać już istniejących kościołów, przewyższać je i mieć wież ani dzwonów. Kościół w Świdnicy to największa drewniana świątynia na świecie - mieści 7,5 tys. wiernych. Nie ma drugiego obiektu o podobnej drewnianej konstrukcji i o tak doskonałym rozwiązaniu. Nabożeństwa odprawia się w nim nieprzerwanie od 1657 r. Co roku odbywa się tu Festiwal Bachowski – uczeń Bacha był organistą w kościele, a wnętrza i akustyka znakomicie nadają się na utwory organowe. W 2011 r. kościół odwiedziła para królewska Szwecji. Kościoły Pokoju w Świdnicy i Jaworze są jedynymi tego rodzaju obiektami w Europie i znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zamek KsiążZamek Książ – perła Dolnego Śląska

Położony niedaleko Wałbrzycha zamek Książ to jeden z najpiękniejszych i największych zamków w Polsce. Ma 400 komnat. Wybudowany w XIII w. pełnił rolę twierdzy chroniącej szlaki handlowe z Czech. W XVIII w. gotycki zamek został zamieniony przez Jana Henryka von Hochberga w neoklasyczną rezydencję. Gościli tu m.in. cesarz Wilhelm II, car Mikołaj z żoną Aleksandrą, pruscy królowie Fryderyk II i Fryderyk Wilhelm III, lord Curzon, Winston Churchill, prezydent USA John Quincy Adams. Z zamkiem nierozerwalnie wiąże się los Daisy, żony ostatniego właściciela zamku, angielskiej arystokratki, księżnej Marii Teresy Oliwii Hochberg von Pless uważanej za jedną z najpiękniejszych kobiet epoki. W czasie II wojny światowej Książ znalazł się w rękach wojsk hitlerowskich; pod zamkiem wydrążono liczne tunele i pomieszczenia, wokół których krążą niesamowite historii o ukrytym złocie, dziełach sztuki, Bursztynowej Komnacie i tajnej kwaterze Hitlera. Dla zwiedzających dostępne są wnętrza zamku, otaczający go park, tarasy widokowe o powierzchni 2 ha, wieża zamkowa, podziemia, stadnina ogierów oraz jedna z najpiękniejszych w Polsce zabytkowych palmiarni, zbudowanych na wzór wiedeńskiej oranżerii. Ściany wyłożone są wulkanicznym tufem z Etny. Na powierzchni 1900 m2 znajduje się ponad 80 gatunków roślin z całego świata. • Jawór. Kościół Pokoju
  fot. L.Bartosik
 • Rycerzy Okrągłego Stołu. Freski. Wierza Rycerska. Siedlęcin. XIV w.
  fot. L. Bartosik
 • Dom przysłupowy Zagroda Kołodzieja. XIX w. Zgorzelec
  fot. L. Bartosik
 • Wrocław. Ostrów Tumski
  fot. S. Klimek
 • Zamek Książ
  fot. M. Bartosik
 • Wrocław. Hala Stulecia
  fot. S. Klimek

Domki letniskowe od 496 zł / tydzień
Domki letniskowe Chorwacja od 473 zł / tydzień
Casamundo Ferienhäuser